Bankacılık sektöründe belirli hizmetler, her zaman müşteriler tarafından çok daha sıklıkla tercih edilmektedir. Kredi konusu, bankacılık hizmetlerinin ihtiyaç sahiplerine sunulduğu ve geniş bir kapsamda oluşturulan bir yöntemdir. Kredi konusunda, ülkemizde konuşulan konu genel olarak nakdi krediler anlamındadır. Çoğunluğun bilmiş olduğu ve bankalardan direk nakit şekilde alınan paralar, nakdi kredinin bir kolunu oluşturmaktadır. Gayri nakdi kredi de ise durum daha farklıdır. Genel olarak şirketlerin tercih ettiği bir kredi olan gayri nakdi krediler, kullanışlı ve pratik yapısı yüzünden tercih edilir. Birçok farklı sektörde işveren konumunda olan firmaları; birbirleri arasındaki mal ve hizmet alışverişini çok daha hızlı bir noktaya taşımak için gereken birçok farklı unsur arasından gayri nakdi kredileri kullanırlar.

Gayri Nakdi Kredi Nedir?

Ticaretle uğraşan aktörlerin, günümüz ekonomi ve piyasa koşullarından dolayı karşılaştıkları birçok farklı risk vardır. Peşin ödeme durumunun yaşanmadığı tüm satışlar, aslında büyük bir risk olarak ticari aktörlerin karşısına çıkar. Bu yüzden de her işletme, aniden sıkıntıya düşebilir. Gayri nakdi krediler, işte tam da bu noktada devreye girerler. Bu sayede oluşan riskler, gayri nakdi kredilerle beraber ortadan kaldırılacaktır. Şirketler ve firmalar, gayri nakdi kredilerle ekonomik gelecek planlamalarını çok daha iyi bir şekilde yaparlar. Çünkü bu kredilerde alacaklarının garanti altına alınması durumu vardır. Bu sayede bir işletme eğer peşin ödeme yapmadığı veya yapamadığı durumlarda gayri nakdi kredi limitlerini kullanarak vadeli bir alışveriş gerçekleştirmiş olur. Bankalar bu durumdan faiz ve komisyon geliri elde ederken, ticari aktörler de risk durumundan kurtulmuş olacaklardır.

Gayri Nakdi Kredi Çeşitleri

Akreditif olarak geçen ve özel bir finans metodu olan gayri nakdi kredi, satın alınmış olan malların bedellerinin ödendiği bir durumdur. Bunun yanında ihracat ve ithalat işlemlerinde, bankalar birbirlerine bu paraları ödemeyi taahhüt etmiş olurlar. Doğrudan borçlandırma olan kredi çeşidi ise direkt olarak yurt içi mal alışverişinde kullanılmaktadır. Böylece bankalar ödeme yapılacak işletmeye gerekli teminatı sağlarlar ve alışveriş esnasında meydana gelebilecek riskler ortadan kalkar.

Forex ile kazanmak istiyorsanız uzmanfx giriş sağlayabilirsiniz. Uzmanfx yeni giriş bilgileri internet sitemizde sizler için yer alır.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

Uzmanfx